Jag gillar video. Jag vill gilla video, i varje fall. Men faktum är att den tid jag ägnar åt att konsumera video på nätet är minimal jämfört med den tid jag läser på nätet.

Det skulle kunna vara så att jag helt enkelt är för konservativ men jag är åtminstone inte ensam. Steve Rubel ger fem anledningar till att text också fortsättningsvis kommer att vara en viktigare kommunikationsform än video på nätet.

  • Text går att scanna
  • Text är lättare att sökoptimera
  • Text går snabbare att läsa på jobbet
  • Text är lättare att anpassa till allt fler mobila enheter
  • Text är överhuvudtaget lättare att distribuera — “Nothing flies lies text”

Taggar:

2 kommentarer till “Därför kommer webbtext fortsätta regera”

  1. Lars 14 januari 2009 at 22:19 #

    Jag håller med helt och hållet. Det ena behöver inte utesluta det andra (jag gillar båda delarna), men skulle jag måsta välja det ena skulle jag självklart välja text.

Trackback/Pingback

  1. Veckan som gick - vecka 3 at Same Same But Different - 19 januari 2009

    [...] Fredrik Wackå har snappat upp och sammanfattat Steve Rubels argument för varför text kommer att vara störst på webben också framöver, trots hajpen kring rörlig bild: * Text går att scanna * Text är lättare att sökoptimera * Text går snabbare att läsa på jobbet * Text är lättare att anpassa till allt fler mobila enheter * Text är överhuvudtaget lättare att distribuera — “Nothing flies lies text” [...]

Additional comments powered by BackType