Nya Internet Explorer kommer att dramatiskt öka användningen av RSS som format för distribution av uppdaterat webbinnehåll. Det har i varje fall jag, och andra, påstått länge nu.
När det nu finns en betaversion av Internet Explorer 7 tillgänglig har vi chansen att testa. Och det ser väldigt lovande ut. Glöm för det första ”RSS”. Denna tekniska akronym är inte närvarande för den vanliga användaren. Inte en dag för tidigt.
Den som använder Firefox känner igen ganska mycket. Men faktiskt inte allt. IE7 tar ett steg vidare och den kommer att innebära genombrottet för prenumeration på innehåll.
Än så länge finns inte IE7 på svenska vilket innebär att det återstår ett steg i Microsofts arbete för att göra RSS helt intuitivt för oss svenskar, själva översättningen.
Upptäck att du kan prenumerera
Om den som publicerar en RSS-fil gjort rätt, tänds en orange ikon (
) i webbläsarfönstret så fort besökaren laddar en webbplats man kan prenumerera på. Denna är det bara att klicka på.

Granska och prenumerera
Efter att ha klickat på ikonen kommer webbplatsens ”Feed” (blir ”flöde” den svenska översättningen?) upp i ett läsbart format, vilket det ju annars inte är. Här beslutar besökaren sig för att prenumerera eller inte.

Sparas i ditt favoritcenter
Precis som tidigare använder IE7 begreppet Favoriter. RSS-prenumerationen hamnar i en särskild avdelning i favoritcentret.

Inbyggd RSS-läsare
Till skillnad från Firefox, som bara hämtar rubrikerna automatiskt, tar IE7 hand om hela presentationen av innehållet i flödet. Den närmar sig därmed webbaserade nyhetsläsare som Bloglines. Visst, det är mycket funktionalitet vi inte får. Men antagligen räcker IE7 för nio av tio.

Sammanfattningsvis: Ett par klick och så har besökaren prenumererat på RSS-flödet. Men utan att tänka ”RSS”, utan att betrakta det som något annat än en ny typ av bokmärken. Vi står på randen till genombrottet för denna typ av publicering.
Tekniskt är det okomplicerat. Alla halvt anständiga publiceringsverktyg kommer att kunna skapa den nödvändiga RSS-filen. Kommunikativt är det en större förändring.
Vad betyder det att inte längre kommunicera med ett unikt visuellt uttryck? Vilka krav ställer det när vårt innehåll – och bara det – ska göra hela jobbet? Jag återkommer garanterat i frågan.

Jag hjälper dig att förbättra stora sajter – webb eller intranät. Tillsammans utgår vi från innehåll och behov, inte teknik. 
Senaste kommentarer